Melik Mehmed Gazinin Türbesi

Merhum Mahmut TÜRK’ün 06.07.1984 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kuruluna yapmış olduğu yazılı dilekçesine istinaden Tuzak köyündeki Türbe Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulunun 03.07.1986 gün ve2017 sayılı kararı ile tescil edilmişti.
17.05.2010 tarihinde Akkuş Tuzak Köyü ve Çevre Köyleri Kalkın ve Dayanışma Derneği kurucu başkanı SADIK GÜMÜŞ,ün tekrar ordu il özel idareye müracatıyla ve 2011 yılında yeni seçilen yönetim kurulunun çabalarıyla yazışmalar devam etti.
Ordu akparti millet vekili sayın MUSTAFA HAMARAT köyümüzü ziyaretinde türbeyide ziyaret etti.
Tescillenen türbenin onarımı için Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yerinde yapılan incelemeler neticesinde Türbenin restorasyon yapılması için gerekli çalışmalara başlandı.
Önce Plan Proje çizim ihalesi yapıldı. İhaleyi Mimar Melike ÜNLÜ aldı. Mimar Melike ÜNLÜ tarafından hazırlanan Plan Proje üzerinden Türbenin Restorasyon ihalesi yapıldı.
2013 yılında yapılan yapım ihalesini Bender Restorasyon aldı
Tuzak mahallesi merkez mezarlığında bulunan Melik Mehmed Gaziye ait Türbe de Restorasyon çalışmasına 27.06.2014 tarihinde türbenin yıkımıyla başlandı.
Önce çatıdaki kremitler yere indirildi. Sonra aşama aşama çatıdan başlanarak zemine kadar çivi kullanmadan yapılan ahşap binanın duvarları söküldü.
Türbenin temelleri taştan, üzeri ise ağaçtan aslına sadık olarak yapıldı.Turbenin restorasyonunda emeği gecen herkese tesekürler.


Mesaj yapabilmek için giriş yapmalısınız.